Štelo je leto 1857, ko so v naši hiši že gostili ljudi in na kmetiji pridelovali in prodajali lastne pridelke. Furmani so imeli na okenski polici vsak svoj frakelj, ki so ga spili na poti na delo, ob hiši pa je stala »štacuna«, kjer imamo danes suhe proizvode.
Od takrat se je zvrstilo sedem generacij. Vsaka od njih je gostilni vdahnila svoj pečat in jo popeljala v korak s časom.
Današnji generaciji je bila vzor stara mama Ivanka Petač iz gostilniške družine Kovač v Vikrčah ob vznožju Šmarne gore. S starim atom Jožem Petačem iz gostilniške družine Mihovec sta vzgojila hčerko Štefko, ki danes skrbi za računovodstvo gostilne, in sina Jerneja.
Jernej Petač je s soprogo Mihaelo vse do 2010 vodil gostilno, skrbel za tehnološki razvoj kmetije in bil eden prvih sommelierjev v Sloveniji.
Danes gostilno vodi njuna hči Mojca Trnovec, ki skrbi za kulinarično razvajanje, vse bolj pa ji družbo v kuhinji dela že hči Ela. Na vratih vas bo sprejel Mojčin mož Tomaž, ki vas bo z žlahtnim humorjem spravil v dobro voljo. V strežbi se mu pridružijo tudi sin Martin, Mojčina sestra Jerneja Duhovnik ter mamina sestra Marjeta. Kmetijo pa upravlja Mojčin brat Miha Petač s sinovi.
Sestra Jerneja
Stari ata Jože
Ko je stara mama Ivanka prevzela vodilno vlogo v gostilni Mihovec, so Pirničani staremu atu Jožu podtikali, da pri Mihovčevih kura poje. »Kar naj poje, pa dolg naj poje, sam, če bo lepo pela,« je odgovarjal.
In tudi danes poje Mojca Trnovec.
Danes F&B managerka in sommelierka 3 stopnje, direktorica in glavna kuharica. Razpeta med družino, gostilno, kmetijo in različnimi projekti. Prva ženska s priznanjem Obrtnica leta 2018 in »Chefinja tradicije 2021« po po izboru svetovnega kuharskega vodnika Gault&Millau.
A kljub temu so ji najljubši moka, gnetenje in skorja dobrega kruha. Željo po delu z otroci zapolnjuje s kuharskimi delavnicami za otroke pri Mihovčevih in sodelovanjem kot kuharska sodnica v televizijski oddaji Mali šef Slovenije.
Chefinja Mojca
V gostilni se že pojavlja svež veter: sin Martin, ki mu ob končani gostinski in hotelirski šoli v Gradcu, sede tudi harmonika in tuji jeziki ter hči Ela, ki se kljub šolanju redno podi med lonci in gosti ter nabira znanje naše mame Mojce.
Hči Ela
Pirniče ali »Telečje« - Ime Pirniče izhaja iz trave pirnice, ki je plevel a hrati tudi zdravilna rastlina. A Pirničam vaščani rečejo tudi Telečje.
»Pred mnogo desetletji je k neki hiši v Pirničah prišel berač prosit za prenočišče. Spat so ga dali v izbo. Sezul si je škornje in v miru zadremal. Ponoči je krava skotila telička, in ker je bilo mrzlo, so žival dali v izbo. Ko se je berač zjutraj zbudil in videl telička, se je tako ustrašil, da jo je brez škornjev ucvrl čez drn in strn. Potem so še dolgo pripovedovali naokoli, da je tele požrlo berača, Pirniče pa so postale Telečje.«
Naša kmetija, Gostilna Mihovec in družina smo bili vedno vpeti v lokalno družbeno okolje, od kmetijske zadruge, krajevne skupnosti, gasilskega društva do občinskega sveta, pirniškega turističnega društva in župnije. In ko je potrebno, zavihamo rokave z dobrodelnostjo.
Brat Miha